Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 października 2023 r.
14:12

Za trud wychowania młodych. Nauczyciele świętowali i odbierali nagrody

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Ewa Zderkiewicz (z prawej) i Elżbieta Żądło to nauczycielki SP nr 2 w Tomaszowie Lubelskim. Obie zostały odznaczone Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę.
Ewa Zderkiewicz (z prawej) i Elżbieta Żądło to nauczycielki SP nr 2 w Tomaszowie Lubelskim. Obie zostały odznaczone Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę. (fot. Anna Szewc)

Zdrowia, wsparcia i wyrozumiałości, ale też cierpliwości – takich życzeń i ich spełnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej chcieliby dla siebie nauczyciele. W środę ponad 120 pedagogów i pracowników placówek oświatowych z Zamojszczyzny usłyszało jeszcze wiele więcej ciepłych. Uroczyście obchodzili swoje święto.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na uroczystości zorganizowanej w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu były m.in. panie Ewa Zderkiewicz i Elżbieta Żądło z Tomaszowa Lubelskiego.

Obie to nauczycielki z ponad 30-letnim stażem. Pierwsza z nich jest już emerytką, przez wiele lat uczyła najmłodsze dzieci, druga jeszcze uczy informatyki i szachów w tomaszowskiej Szkole Podstawowej nr 2. Jedna i druga zostały w Zamościu odznaczone Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę.

Czego życzyć nauczycielom?

To od nich dowiedzieliśmy się, jakie życzenia chcieliby słyszeć dzisiejsi nauczyciele. – Poza zdrowiem, na pewno potrzebujemy wsparcia. Zarówno ze strony rodziców, jak i osób odpowiedzialnych za oświatę – mówi pani Ewa. – Potrzeba nam też cierpliwości, bo czasy się zmieniają i nasza praca również – dodaje pani Elżbieta.

Ponieważ nasze rozmówczynie przepracowały w szkole wiele lat, dobrze wiedzą, jak oświata się przez ten czas zmieniała. – My pamiętamy czasy, kiedy paliło się w piecach – śmieją się tomaszowianki. Później doczekały się remontów, lepszych warunków i nowych pomocy dydaktycznych, ale czasem tęsknią za przeszłością. – Kiedyś w szkole, wśród nauczycieli panowała chyba bardziej rodzinna atmosfera. Ci młodsi mieli wielki szacunek dla starszych, a starsi cierpliwie otaczali opieką młodszych – wspominają obie panie.

– Dziękujemy dzisiaj nauczycielom za ich trud, jaki wkładają w wychowanie młodego pokolenia, ale też życzymy, by byli pełni nadziei, aby każdy dzień przynosił wiele satysfakcji, ale też życzliwości ze strony wychowanków – mówiła tuż przed otwarciem uroczystości Monika Żur, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie. I apelowała do pedagogów o to, by byli autorytetami, przewodnikami i wsparciem dla młodych ludzi.

Krzyże, medale, pieniędze

Obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się tradycyjnie okazją do wyróżnienia i uhonorowania pedagogów i pracowników placówek oświaty z Zamojszczyzny. Wręczane były srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, także Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Do ośmiu osób trafiły Nagrody Ministra Edukacji Narodowej (po 7,5 tys. zł brutto). W tym roku otrzymali je dyrektorzy: Jadwiga Lonata Bartoszczyk (Przedszkole Miejskie nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu), Jerzy Buczko (Regionalne Centrum Edukacji Narodowej w Biłgoraju), Waldemar Leszczyński (Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu) i Zbigniew Zienkiewicz (Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Zamościu), a także nauczycielki: Maria Teresa Hałasa (III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu), Weronika Barbara Kołtun (Szkoła Podstawowa nr 6 w Zamościu), Edyta Wasil (SP nr 3 w Zamościu) i Katarzyna Ewa Garbacik (I Społeczne LO w Zamościu).

Nagrody kuratora (po 5,5 tys. zł brutto) zostały przyznane 15 osobom. Wyróżnieni w ten sposób to:

  • Jolanta Adamczuk, dyrektor SP w Płoskiem,
  • ks. Piotr Brodziak, nauczyciel-konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu,
  • Ewa Urszula Chuchro, nauczycielka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju,
  • Renata Anna Chyrchała, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Zamościu,
  • Jarosław Dubiel, nauczyciel RCEZ,
  • Barbara Anna Fik, nauczycielka ZS w Grabowcu,
  • Barbara Grądkowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu, eata Jaworska, nauczycielka ZS w Grabowcu,
  • Zbigniew Kordyczny, nauczyciel III LO w Zamościu,
  • Małgorzata Dorota Kozera, dyrektor Samorządowego Przedszkola Integracyjnego nr 1 w Biłgoraju,
  • Małgorzata Krasowska, nauczycielka SOSW w Zamościu,
  • Andrzej Mazurkiewicz, nauczyciel I SLO w Zamościu,
  • Irena Szmołda, nauczycielka SP w Majdanie Starym,
  • Antoni Turzyniecki, dyrektor ZSP nr 5 w Zamościu,
  • Katarzyna Ważna, pedagog z I LO w Tomaszowie Lubelskim.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium